Hosting VPS (z angielskiego Virtual Private Server) ma za zadanie dzielić fizyczny komputer na części, natomiast każda część ma za zadanie imitować oddzielny serwer fizyczny. Mówiąc inaczej – jest to technologia , która pozwala na utworzenie kilku maszyn wirtualnych w jednej maszynie w rzeczywistości. Co więcej każdy tego typu hosting jest całkowicie oddzielony od innych. Tego typu serwery są przeważnie wykorzystywane przez wyspecjalizowane sklepy online czy też większe serwisy.

Serwery VPS są swego rodzaju bardzo zaawansowanym systemem wirtualnym, w którym zastosowanie właściwego oprogramowania pozwala na całkowite odwzorowanie serwera dedykowanego (czyli fizycznego) danego laptopa. Jedyną różnicą w odniesieniu do całkowitego serwera dedykowanego jest to, że jego zasoby w zakresie sprzętu dostępne są dla wielu użytkowników. Zdalny Admin to wielopoziomowe zadanie. Przede wszystkim oprogramowanie, na którym działa serwer powinien być cały czas uaktualniane, w celu jego prawidłowego funkcjonowania. Poza tym należy monitorować odpowiedzi czy usługi aplikacji na danym serwerze i w razie potrzeby ponaprawiać występujące błędy.

Wyżej wymienione działania są fundamentem dobrej administracji, jednakowoż możemy je rozszerzyć o działania tj.: optymalizacja aktualnych konfiguracji a także archiwizacja danych. Bardzo ważne jest żeby nasz hosting był właściwie chroniony. By sprawdzić ochronę danego serwera często przeprowadza się tzw. testy penetracyjne. To etyczny hacking. Zarządca serwera hackuje go w identyczny sposób jak uczyniliby to ewentualni hakerzy. Dzięki temu weryfikowane są wszystkie zabezpieczenia mające chronić serwer przed tego typu atakami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *