Osoba, która z różnych względów decyduje się na przyjazd do Polski nie tylko i wyłącznie dla turystyki, bez wątpienia może liczyć na radę. Jest kilka instytucji, a także osób, które oferują swoją pomoc w organizacji pobytu na terenie Polski. Nie zawsze są to instytucje wprost powiązane z urzędami a także nie koniecznie muszą to być organizacje związane z kościołem. W czasach, gdy, w których emigracja z powodów politycznych, czy ekonomicznych zaczęła być normą, na pomoc jest możliwość liczyć również ze strony potencjalnego pracodawcy.

 

Musimy jednak pamiętać, iż to Urzędy zajmują się takimi formalnościami ,jak zezwolenia na pobyt w Polsce. To istotne, aby osoba planująca przyjechać do naszego kraju na okres dłuższy aniżeli 3 miesiące, pamiętała, iż wyłącznie w Urzędach Marszałkowskich lub Wojewódzkich można starać się o takie pozwolenia. Nie zrobi tego za nikogo żadne biuro , które oferuje tak zwane załatwienie papierów za drobną opłatą.

 

Jeżeli ktokolwiek napotka osobę lub instytucję, która zaoferuje coś więcej niż radę w uzupełnieniu wymaganych dokumentów, przetłumaczeniu dokumentów lub towarzyszenie podczas wizyty w wyżej wymienionych urzędach, powinien od razu zrezygnować z usług oferowanych przez tę instytucję. Dobrze byłoby także pomyśleć o zgłoszeniu podejrzenia o oszustwie. Osoba, która zamierza odbyć pobyt w Polsce powinna mieć poczucie, iż może się w niej czuć jak we własnym kraju, a jeśli w dodatku głównym powodem pragnienia zamieszkania na terenie Polski są aspekty polityczne, musi mieć także wysokie poczucie bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *