Kostka to popularny a także genialny materiał budowlany, którym możemy utwardzić a także upiększyć przykładowo ziemię wokół grobu czy też podjazd do garażu. Ułożenie kostki nie jest czynnością trudną i dlatego istnieje możliwość wykonać ją samemu. Powinno się jednak pamiętać o następujących po sobie etapach. W sumie jest ich 11. Po pierwsze dobrze jest wiedzieć, iż zarówno fakturę jak i kształt kostki brukowej należy dopasować do tego jak będzie eksploatowana nawierzchnia.

Kostka, która ma gładką powierzchnię jest dużo bardziej odporna na wszelkie zabrudzenia. Tymczasem ta o powierzchni chropowatej wymaga dodatkowej impregnacji (procesu zabezpieczającego podłoże przed m.in. działaniem wilgoci). A ile surowca będzie ci potrzebne? Takie rzeczy ustalimy po wykonaniu pomiarów przeprowadzanych w terenie albo ewentualnie, korzystając z wcześniej przygotowanego projektu. Następnym etapem kładzenia kostki brukowej jest wybranie odpowiednich narzędzi do tej pracy. Jeżeli pracujemy z niewielką powierzchnią, to wystarczy grabie, szpadel, ręczny ubijak a także taczki. Do tego jakieś paliki, sznur , no i na 100% poziomnica. W innej sytuacji, niezbędny będzie bardziej profesjonalny sprzęt, jak na przykład spycharko-ładowarka. Następnie wyznaczamy powierzchnię – ustalamy łączną długość krawędzi a także wymiary. Później wyznaczamy tzw. łuk, to znaczy wskazujemy środek okręgu stycznego do jej prostych odcinków. Następnie bierzemy się za korytowanie.

Trzeba usunąć na głębokość maksimum dwudziestu cm, warstwę ziemi wzdłuż konkretnej, planowanej ścieżki. W momencie gdy już to zrobimy, trzeba zająć się krawężnikami, ponieważ m.in. zapobiegają one rozchodzeniu się kostki brukowej. Stosujemy do tego już gotowe elementy płytowe. Siódmym z kolei etapem będzie wykonanie podbudowy ze stabilnego kruszywa. Jaka ma być grubość? Grubość ta uzależniona jest od przewidywanego obciążenia, a także od typu obszaru. To wcale nie koniec. Następnym krokiem jest zrobienie tzw. warstwy podkładowej (jest to warstwa piasku, który jest pomieszany z cementem), a następnie wyrównanie tego podkład korzystając z właściwego szablonu. Etapem przedostatnim jest kładzenie kostki poprzecznymi rzędami. A finałowym zadaniem będzie użycie wibratora płytowego a także zrobienie posypki z piasku (wniknie w dziury oraz zaklinuje kostki).

Czytaj dalej: kostka brukowa cena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *