Msza święta dla bardzo wielu katolików to największe wydarzenie w ciągu tygodnia. Msza to także według bardzo wielu religii uobecnienie ofiary na krzyżu Jezusa na ołtarzu. Są też różne typy takich mszy. Oprócz nabożeństwa, które odprawiane są w niedzielę, wyróżniamy jeszcze inne istotne msze w trakcie roku. Najważniejsze święta, w których jako praktykujący katolik powinno się brać udział to przede wszystkim Wielkanoc, Boże Narodzenie, Środa Popielcowa, Triduum Paschalne.

 

Ostatni dzień roku a także Pierwszy dzień roku to też czas, kiedy ludzie wierzący idą na mszę świętą w kościele. Katolicy gromadzą się wtedy w swoich parafiach na mszy, aby podziękować Bogu za swoje dotychczasowe życie, sukcesy. Msza święta to centrum chrześcijańskiego życia. Msza święta dzieli się na dwie podstawowe części. Pierwszą częścią jest Liturgia Słowa po akcie pokuty. Drugą częścią jest Liturgia Eucharystyczna. Liturgia Eucharystyczna polega na tym, iż jest to ofiara dla Ojca, zarówno od Jezusa Chrystusa, jak również od wszystkich wiernych, bo wedle chrześcijańskiej wiary też jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga. Msza święta zaczyna się od procesji świątecznej, o ile jest jakaś specjalna uroczystość. Potem kapłan daje znak krzyża zaś ludzie zgromadzeni w kościele powtarzają razem z kapłanem ten znak. Tak samo kończy się msza takim błogosławieństwem. Kolejnym krokiem jest też akt pokuty.

 

Przyznajemy się wtedy do tego, iż jesteśmy grzesznikami. Kapłan w czasie mszy zaprasza całą wspólnotę do modlitwy. Następnie ksiądz przechodzi do głównej części eucharystii. W skład tej części wchodzą: dwa czytania, psalm i liturgia słowa. Należy również zaznaczyć, że dwa czytania nie za każdym razem są czytane. W tygodniu częstokroć kapłan ogranicza się jedynie do jednego czytania. Psalm też nie na każdej mszy jest tak samo śpiewany. W zależności od tego, czy jest czas Wielkanocy, czy Bożego Narodzenia, to zmieniają się końcówki danego psalmu. Wtedy w okresie przed Wielkanocą, w Wielkim Poście nie śpiewamy Alleluja. Natomiast w okresie Świąt Bożego Narodzenia w kościele dołącza się także podczas mszy kolędy. Na każdej mszy kapłan wygłasza również własne kazanie. Kazanie jest tuż po przeczytaniu Ewangelii. Każdego dniaW każdy dzień tygodnia kazanie jest inne.

 

Głównym punktem takiej mszy świętej jest też komunia. Wtedy wszyscy wierni gromadzą się przeważnie pod ołtarzem, bo tam ksiądz rozdaje Ciało Chrystusa. Rozdaje on komunię prosto z kielicha wprost do ust wierzących. W niektórych kościołach jest też taki zwyczaj, że wierni przychodzą na środek a tam ksiądz albo kilku księży (co zależy od ilości wiernych), podchodzi oraz udzielają tam komunii. W wierze chrześcijańskiej na msze ludzie przychodzą do kościoła całą rodziną. Nawet malutkie dzieci są zabierane do kościoła, aby od najmłodszych lat poznawały swoją kulturę oraz wiarę. Znakomita większość takich małych dzieci przygotowywana jest do sakramentu Chrztu Świętego, który jest bardzo ważny dla praktykujących katolików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *