W Kościele katolickim bardzo ważnym świętem jest Wielkanoc, gdy czcimy Zmartwychwstałego Jezusa. Jednak to do Bożego Narodzenia zwykle przygotowujemy się bardziej i to na nie mocniej czekamy.

Zastanawia mnie to, co jest takiego niesamowitego w Bożym Narodzeniu, że obchodzą je nawet osoby niewierzący albo jednostki wierzące w coś innego (oczywiście osoby te pomijają aspekty religijne powiązane z tym właśnie okresem). Czy ludzi fascynuje ta zimowa, surowa pora roku? Czy być może koniec roku oraz związane z tym przemyślenia? Czy może to, że (szczególnie w Polsce) jest to czas, gdy członkowie rodziny są ze sobą w szczególności blisko- przyjeżdżają do siebie, dzwonią oraz wysyłają kartki z życzeniami?

A może to wszystko razem tworzy taką bajkową atmosferę, która cały czas urzeka? Dla każdego katolika odpowiedź jest jednoznaczna – podczas świąt Bożego Narodzenia świętuje dzień, w którym Bóg w postaci człowieka schodzi na ziemię.

Tak wspaniałe wydarzenie musi zostać uczczone rozmaitymi tradycjami, które związane są jedynie z tym właśnie okresem czasu. Pamiętamy o tym, żeby mieszkanie właściwie przygotować do świąt – najpierw go wysprzątać, a następnie przystroić. I choć obecnie rozmaite sklepy proponują różnorakie dekoracje świąteczne, jak na przykład świąteczne wianki, czy też dekoracje stołu, to jednakże nic nie zastąpi choinki.

Kiedyś jedynym drzewkiem świątecznym była choinka żywa, a kolejno coraz częściej zastępowała ją choinka sztuczna – a ją z kolei reklamowano, jako jednorazowy i ekologiczny zakup. Jednakże wkrótce wielu się przekonało, że „nie ma to, jak prawdziwa choinka”, która niesamowicie pachnie i której wspaniałego wyglądu żadna sztuczna choinka nie zdoła zastąpić.

Dzisiaj wielu ludzi mieszkających na wsi, jeżeli ma wystarczająco wielką działkę, sadzi sobie rząd choinek, które każdego roku, przed świętami Bożego Narodzenia, ścina. Takiej możliwości nie mają z pewnością osoby mieszkające w wielkich miastach. Czy jest sposób, aby posiadać żywe drzewko w blokowym mieszkaniu, w dodatku jeszcze nie mając dużego samochodu, ażeby taką dużą choinkę przewieź? Otóż niektóre szkółki proponują choinki wraz z dowozem. Także wręcz mieszkańcy wielkich miast mają możliwość radować się widokiem oraz zapachem takiego pięknego drzewka, wystarczy, że wprowadzą w wyszukiwarkę internetową frazę: choinki z dostawą Warszawa.

Zazwyczaj mówi się, że jak choinkę żywą wniesiemy do domu, to tak jakby już trwały Święta. Natomiast jeszcze należy przygotować świąteczne dania a także wziąć się za pyszne ciasta. A naszą, żywą choinkę, chociaż jest przepiękna, należy przyozdobić w gustowne bombki a także kolorowe światełka. A pod drzewkiem poukładać prezenty.

A wszelkiego typu te kroki prowadzą Nas do – Kolacji Wigilijnej. Myślę, że najistotniejszym jej momentem jest podzielenie się opłatkiem, które zwykle niezwykle wzrusza wszystkich członków rodziny. Po tej części zebrana rodzina siada do stołu a także spożywa dwanaście wigilijnych potraw. Ten wyjątkowy dzień kończy się bez wątpienia Pasterką, a więc mszą o północy.

I chociaż po Wigilii mamy jeszcze dwa dni świąt Bożego Narodzenia, to jakoś Wigilia najbardziej nam zapada w pamięć. Poprzez to powinno się pielęgnować dawne tradycje, bo mają one w sobie ogromną moc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *